Oszczędzanie pieniędzy w czasach galopującej inflacji, wciąż rosnących stóp procentowych i nieprzewidywalnej sytuacji politycznej nie jest łatwe. Nawet posiadanie większych oszczędności na kontach bankowych, ze względu na spadek wartości pieniądza, powoduje, że nasze oszczędności również tracą na wartości. Dlatego warto część oszczędności zainwestować w surowce takie jak złoto.

Dlaczego złoto ?

Inwestycja w złoto uznawana jest za najbezpieczniejszy sposób przechowywania środków finansowych. Lokalne kryzysy finansowe ani konflikty o podłożu politycznym nie wpływają negatywnie na złoto, ponieważ nie występuje ryzyko bankructwa czy wzrostu podaży jak w przypadku walut fiducjarnych.
Inwestować w złoto może praktycznie każdy, wystarczy już kilkaset złotych, jednak przy inwestowaniu małych kwot liczy się systematyczność. Regularne poszerzanie zasobów w tym metalu w przyszłości może przynieść wymierne korzyści.
Fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet zwolnione jest z podatku VAT, a różnica między zakupem a sprzedażą złota jest niewielka, dodatkowo złoto można sprzedać w dowolnej walucie.
Wzrost wartości złota wynikają z jego ograniczonej podaży, zasoby z roku na rok się kurczą a wydobycie staje się coraz bardziej kosztowne ze względu na to, że trzeba kopać głębiej.
Podczas przemieszczania się po Unii Europejskiej nie trzeba deklarować posiadanie złota, co sprawia, że wystarczy spakować walizkę i można wyjechać.
Przechowywanie nie wiąże się z kosztami obsługi jak jest w przypadku inwestycji przez fundusze inwestycyjne.

Złoto w Sztabkach.

Inwestowanie w sztabki złota do niedawna kojarzyło się z wydatkiem tysięcy, jeśli nie dziesiątek tysięcy złotych. Producenci produkują sztabki o bardzo dużym wachlarzu wagowym, dostępne są najmniejsze o wadze 1 grama, które kosztują w zależności od producenta, od 345 zł do prawie 400 zł. Wadą jest to, że za złoto o niższej wadze trzeba zapłacić o nawet kilkanaście procent więcej niż wynosi jego cena rynkowa, przy sprzedaży cena pierwotna może być nieosiągalna.
Dlatego inwestowanie w sztabki, to dobra metoda dla zamożnych osób, którzy są gotowi zainwestować kwotę powyżej 100 000 zł. Najbardziej opłacalnymi sztabkami, są te o wadze 500 gram i 1000 gram. Na upartego taką pół kilową sztabkę można zmieścić w kieszeni spodni.
Ważne jest też bezpieczeństwo zakupu, żeby nie mieć potem problemu z odsprzedażą sztabek, najlepiej jest kupować je od uznanych producentów takich jak: Heraeus, Perth Mint, Umicore czy Valcambi. Bezpiecznie jest też zakupić w polskiej mennicy, pomimo że nie jest tam najtaniej.
Sztabki powinny znajdować w opakowaniu z certyfikatem CertiCard lub CertiPack. Certyfikat musi zawierać nazwę mennicy, próbę złota, wagę sztabki, numer seryjny sztabki i podpis mincerza.

Monety bulionowe.

Sama inwestycja w monety bulionowe nie różni się od inwestowania w sztabki, ponieważ w jednym jak i drugim przypadku otrzymuje się fizyczne złoto. Monety jednak, to dobry sposób inwestycji dla osób początkujących. Są wygodne do przechowywania i transportowania, łatwo sprawdzić autentyczność i nietrudno je sprzedać.
Monety posiadają niską marżę ze względu na skalę produkcji. Mennice produkują monety o różnych wagach, najmniejsza to 1/10 uncji, koszt takiej monety to około 1000 zł, największa natomiast wynosi 1 uncja, koszt około 10000 zł. Jeśli chodzi o marżę, jest tak samo jak w przypadku sztabek, im większa waga, tym marża niższa.
Monety bulionowe posiadają też nominał oraz status legalnego środka płatniczego, co zwalnia je z podatków. Na większości monet znajduje się wybity nominał, jest on jednak niższy od wartości kruszcu, z którego wykonana jest moneta.
Podobnie jak sztabki, można kupować w oddziałach stacjonarnych lub w sklepach internetowych, ten drugi wymusza na kupującym podania danych osobowych.
Do najpopularniejszych monet należą:

Amerykański Złoty Orzeł – oficjalna złota moneta Stanów Zjednoczonych, która jest bita w Mennicy Stanów Zjednoczonych US Mint. W każdej monecie jest od 91,67% złota czyli 22 karaty, resztę stanowią miedź 5,33% oraz srebro 3%, dodawana w celu zwiększenia trwałości monety. Monety występują w czterech wersjach: 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, i 1 oz oraz poszczególnym monetą przypisane są nominały 5, 10, 25 i 50 dolarów i oczywiście są prawnym środkiem płatniczym w USA.

Kanadyjski Liść Klonowy – bita przez Kanadyjską Mennicę Królewską, moneta wykonana z 24-karatowego złota 99,99% i należy do najbardziej rozpoznawanych na świecie. Jest prawnym środkiem płatniczym w Kanadzie o nominale 50 dolarów kanadyjskich.

Chińska Złota Panda – produkowana w Mennicy Chińskiej Republiki Ludowej, z 99,99% zawartości złota. Do końca 2015 roku produkowane były w systemie uncjowym 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, i 1 uncji, od 2016 roku waga monety podawana jest w gramach 1, 3, 8, 15 i 30 gramów.

Austriaccy Wiedeńscy Filharmonicy – moneta austriacka bita w Mennicy Austriackiej i jest to jedyna złota moneta posiadająca wartość wyrażona w Euro i jest prawnym środkiem płatniczym, formalnie jedynie w Austrii a nie w całej strefie euro. Monety wykonane są w 99,99% ze złota czyli 24 karaty. Nazwa monety wywodzi się oczywiście od Filharmoników Wiedeńskich, jednej z najsłynniejszych orkiestr świata.

Krugerrand – moneta z Republiki Południowej Afryki jest najpopularniejszą monetą bulionową na globalnym rynku. Charakterystyczną cechą monety jest jej skład: 91,67% złota i 8,33% miedzi, dzięki czemu posiada nieco bardziej czerwony odcień od innych monet. Stop miedzi i złota sprawia, że moneta jest trwalsza. Krugerrandy występują w wersjach: 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz i 1 oz.

Oczywiście nie można też zapomnieć o polskiej monecie inwestycyjnej od NBP,
Orzeł Bielik – to jedyna Polska moneta inwestycyjna, występuje tylko w wersji złotej. Monety bite są ze złota o próbie 999,9 i występuję w czterech rozmiarach: 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz i 1 oz. Monety są prawnym środkiem płatniczym w Polsce o nominałach 50 zł, 100 zł, 200 zł i 500 zł

Przechowywanie złota.

Złoto samo w sobie nie wymaga specjalnych warunków takich jak wilgotność czy nasłonecznienie, jednak trzeba pamiętać, że jest kruszcem dość plastycznym i nietrudno o zarysowanie lub wyszczerbienie czy uszkodzenie, to może w rezultacie nieco obniżyć wartość. Dlatego należy odpowiednio ochraniać złoto przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez wspomniany już wcześniej CertiPack, jeśli chodzi o sztabki oraz kapsle mennicze odnośnie monet. Nie należy również zbytnio się chwalić o posiadaniu złota, takie informacje bardzo szybko się rozchodzą i mogą trafić do nieodpowiednich osób.
Złoto można zamknąć w domowym sejfie albo w zdeponować w strzeżonym miejscu takim jak skrytka bankowa lub nawet u sprzedawcy. Ta druga i trzecia opcja niesie za sobą pewne koszty, które przy znacznej ilości złota warto ponieść.

Podsumowanie.

W dłuższej perspektywie czasowej w celu zabezpieczenia większej ilości gotówki, złoto będzie świetnym wyborem bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego. Zapewnia wysoką płynność, niezależność oraz stabilność, w związku z tym inwestycja w złoto zawsze będzie opłacalna.