Changpeng Zhao jest założycielem Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut. Stał się prawdziwą inspiracją dla wielu osób od momentu uruchomienia firmy w 2017 roku. W ciągu kilku miesięcy Zhao przekształcił swoją firmę w największą na świecie platformę wymiany kryptowalut. Changpeng Zhao, popularnie znany jako CZ, jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie i ma majątek szacowany na 17,4 mld dolarów w 2022 roku, według Forbes.

Po sprzedaniu swojego mieszkania, aby kupić kryptowaluty, Zhao stał się jednym z najbogatszych ludzi na planecie. Jego życie to historia, która inspiruje wiele osób do uwierzenia w potencjał kryptowalut do budowania bogactwa. Poniżej przyjrzymy się dogłębnie, jak został CEO Binance.

Życie osobiste Changpeng Zhao

Changpeng Zhao jest chińsko-kanadyjskim biznesmenem. Urodził się w prowincji Jiangsu w Chinach 10 września 1977 roku. Oboje jego rodzice byli nauczycielami. Ojciec Zhao pracował jako profesor na uniwersytecie i musiał udać się na emigrację po tym, jak został uznany za burżuazyjnego intelektualistę. W efekcie rodzina pod koniec lat 80. przeniosła się do Vancouver w Kanadzie. Podczas swoich nastoletnich lat w Kanadzie, Zhao zaczął pracować na pół etatu, aby pomóc rodzicom w wydatkach domowych. Po wyjściu rano do szkoły pracował w McDonald’s i na stacjach benzynowych.

Początki kariery Changpeng Zhao

Changpeng Zhao ukończył informatykę na Uniwersytecie McGll w Montrealu. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę jako praktykant w Tokio. Zhao pracował jako trader na giełdzie w Tokio. Giełda w Tokio poprosiła Zhao o opracowanie oprogramowania łączącego zlecenia kupna i sprzedaży na giełdzie. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń, w 2001 roku dołączył do Bloomberg Tradebook LLC i przez kolejne cztery lata pracował jako szef sektora rozwoju kontraktów terminowych.

Wejście w świat kryptowalut

W 2013 roku Changpeng Zhao dołączył jako kierownik ds. rozwoju zespołu w firmie Blockchain. Blockchain.com to firma, która świadczy różne usługi związane z kryptowalutami. Stworzyła portfel kryptowalutowy, który obracał prawie 28% wszystkich transakcji bitcoinowych w latach 2011-2020. Zhao pracował w tej firmie rozwijając oprogramowanie z funkcjami dla portfeli kryptowalut.

Po pracy w blockchainie przez około rok, Zhao zrezygnował z firmy i dołączył jako CTO do firmy o nazwie OKCoin. OKCoin, podobnie jak Binance, był giełdą kryptowalut i jest uważany za jedną z największych giełd na świecie. Zhao czuł jednak, że firma nie pasuje do jego wizji tego, czym powinna być giełda i postanowił zrezygnować ze stanowiska.

Po rezygnacji z OKCoin, Changpeng Zhao założył firmę o nazwie Bijie Tech. Firma ta świadczyła usługi dla giełd kryptowalutowych w Szanghaju. Firma utrzymywała swoje usługi od 2015 do 2017 roku, aż pewnego dnia wszystkie platformy i strony internetowe Bijie Tech uległy awarii. Nie było żadnych informacji wyjaśniających, dających jakikolwiek sygnał, w jakim kierunku poszła spółka. Zhao i pozostali menedżerowie po prostu nic nie powiedzieli. Jednak wraz z upadkiem Bijie Tech wyłoniła się potężna firma znana dziś jako Binance.

Changpeng Zhao na stanowisku CEO Binance

Jeśli wiesz trochę o kryptowalutach (jeśli jesteś początkujący zajrzyj w ten wpis, aby dowiedzieć się, jak działają kryptowaluty), prawdopodobnie słyszałeś o Binance. Jest to największa na świecie giełda kryptowalut, a jej CEO jest Changpeng Zhao.

Zainteresowanie Changpeng Zhao światem kryptowalut zaczęło się w 2014 roku, gdy grał w pokera z przyjacielem. Tym znajomym był Boby Leem, dyrektor BTC China. Na grze w pokera był również inwestor Ron Ca. Wszyscy obecni postanowili zainwestować co najmniej 10% swojego majątku w bitcoina. Właśnie w tym momencie dowiedział się o bitcoinie i zaczął w niego inwestować. Zhao sprzedał swój dom, by kupić bitcoiny. Takie było jego zainteresowanie światem kryptowalut, że był skłonny do tak ryzykownego zakładu. Zhao dodał swoje wykształcenie w dziedzinie informatyki do swoich zainteresowań, pracując w kilku firmach, które zajmowały się kryptowalutami.