Choć złoto jest tańsze od platyny czy palladu, to właśnie ten żółty metal szlachetny powszechnie kojarzy się z bogactwem. Nie ma co się dziwić – złote monety od tysięcy lat wykorzystywano przy wymianach handlowych, ale też zachowywano je w ramach oszczędności na przyszłość. Skąd bierze się wartość złota i co na nią wpływa?

Wygląd, rzadkość i renoma a wartość złota

Zasadniczym powodem, dla którego złoto stało się niegdyś niezwykle wartościowe, są dwie zasadnicze cechy tego metalu. Po pierwsze, pięknie on wygląda, przez co doskonale nadaje się do produkcji różnych ozdób. Ludzie po prostu lubią mieć złote rzeczy ze względu na ich niepowtarzalny wygląd. Po drugie, poza kwestią estetyczną złoto jest też bardzo rzadkie – wydobycie go jest czasochłonne i wymaga szczęścia, a niewielka liczba złota w obiegu sprawia, że stało się ono doskonałym miernikiem wartości. To właśnie za sprawą zdobytej renomy kruszec ten jest niezwykle popularny również i dzisiaj. Nie zmieniło tego nawet masowe odchodzenie od wymienialności i powiązania walut światowych (np. dolara, funta) ze złotem, co miało miejsce na początku XX wieku. Złoto pozostaje niezwykle wartościowe dzięki pięknemu wyglądowi, dużej rzadkości oraz renomie wypracowanej przez tysiące lat.

Złoto w przemyśle i jubilerstwie

Nie należy też zapominać, że złoto nie jest wykorzystywane jedynie w celach inwestycyjnych. Dużą część popytu na ten metal szlachetny generuje branża jubilerska. Złota biżuteria oraz różne inne ozdoby cieszą się niezmienną popularnością wśród zamożnych konsumentów, a wolumen ich sprzedaży wciąż rośnie wraz z bogaceniem się społeczeństw zachodnich. Duże ilości kruszcu skupują też firmy przemysłowe, głównie za sprawą właściwości złota, które jest wręcz idealnym przewodnikiem prądu. Zasadniczo większa część corocznego wydobycia złota zaspokaja potrzeby branży jubilerskiej i przemysłowej, przez co ilość metalu w obiegu wcale nie rośnie. Ma to rzecz jasna ogromny wpływ na cenę złota, która zasadniczo z roku na rok rośnie nieco szybciej niż inflacja.

Duża wartość złota pozostaje niezmienna od tysięcy lat, a rosnące zapotrzebowanie na ten kruszec oraz jego ogromna rzadkość sprawiają, że sytuacja ta zbyt szybko się nie zmieni. To właśnie dlatego wielu inwestorów decyduje się zainwestować w złoto – to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony oszczędności przed inflacją!