Automaty do gry wypłacają wygrane na podstawie z góry określonego wskaźnika o nazwie zwrot do gracza (RTP). Natomiast wariancja automatu online decyduje o tym, jak często będą pojawiać się wygrane.

Kiedy automat online trafia w wygraną?

Ażeby udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na ten temat, warto skierować wzrok w stronę algorytmu RNG, jaki obecny jest we wszystkich grach zarówno w kasynach online, jak i naziemnych. W przypadku slotów algorytm generatora liczb losowych (RNG) określa, które symbole pojawią się na bębnach po każdym obrocie.

Dzięki RNG automaty wyłamały się z mechanicznych ograniczeń obejmujących tylko trzy bębny. Dzisiaj sloty mają nie tylko więcej bębnów, ale też bardziej zróżnicowaną mechanikę rozgrywki, wypłaty jackpotów i innowacyjne funkcje.

Żadne automaty do gier online nie używają prostej funkcji RNG do wymyślania swoich wyników. Te losowe funkcje, które są obecne w dowolnym języku programowania lub kalkulatorach naukowych, zapewniają „losowość symulowaną”. Ażeby osiągnąć „losowość półautentyczną” lub „losowość dopuszczalną”, która spełnia wymagania urzędu regulacyjnego, dostawcy oprogramowania używają do swoich gier PRNG.

Generatory liczb pseudolosowych (PRNG) tworzą wyniki na podstawie wartości początkowej lub seedu. Zwróćmy uwagę, że proces PRNG nie jest „losowy”, ponieważ wyniki muszą zostać powtórzone. Zamiast tego, generowanie seedu dodaje czynnik „przypadkowości półautentycznej”, ponieważ jest on pobierany z obiektów, na które wpływa świat fizyczny. Przykładem generatora seedu jest zegar systemowy, w którym nanosekundy między każdą sekundą wykorzystywane są do tworzenia tej wartości początkowej.

Automat do gry trafia, gdy algorytm PRNG wykorzystuje korzystny seed z najwyższą możliwą wypłatą. Pamiętajmy, że nie ma innych czynników zewnętrznych, które mogą wygenerować konkretny seed, takie jak pora dnia lub ilość pieniędzy wydanych na automacie. Operatorzy lub inni pracownicy kasyna również nie mają możliwości zmuszenia automatu do generowania seedu o wysokiej wygranej.

Faktem jest, że automaty do gier, które wypłacają w określonym czasie, są prawdziwe, jeśli używają zegara systemowego jako generatora seedów. Nie oznacza to, że automat do gry wyda dobry seed wieczorem lub w określonej godzinie w ciągu dnia. W ciągu jednej minuty automat może uzyskać ponad 1000 wyników. I praktycznie niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego czasu lub momentu, aby zakręcić bębnami i uzyskać seed o wysokiej wygranej. Ponadto różne automaty do gier mają różne generatory seedów oprócz samego zegara systemowego.

Jaki wpływ na trafienie automatu mają wariancja i zwrot do gracza

RTP i wariancja slotów to dwa czynniki, które mogą wpływać na wypłatę na automacie. Return-to-player (RTP) to statystyczna miara tego, ile wygramy w danym zakładzie. Jeśli mamy zakład o wartości 100 EUR na slot z RTP 95%, możemy spodziewać się zwrotu w wysokości 95 EUR. Prawda jest taka, że trafienie występuje często w automatach o wyższym RTP.

Wariancja w automatach jest miarą zmienności gry. Warto zaznaczyć, że gry o wysokiej wariancji są bardziej ryzykowne – zapewniają wygrane rzadko, ale są one bardzo duże. Natomiast gry o niskiej wariancji pozwalają wygrywać często, ale za to wypłaty są niskie.

Średnia wariancja to najbardziej zrównoważona opcja w kwestii automatów do gier. A to dlatego, że oba aspekty – częstość wygrywania i wysokości wypłat – są na średnim poziomie. Istnieją również średnio-niskie i średnio-wysokie wariancje, które skłaniają się w kierunku obu krańców spektrum ryzyka – z odpowiednimi współczynnikami ryzyka do zysku.

Jakby nie było, bardziej ryzykowne tytuły mają zwykle mniej trafień na automatach. I dlatego więcej trafień możemy się spodziewać na automatach o niskiej wariancji, ale też z mniejszym zwrotem.

Możemy też użyć danych dotyczących RTP i wariancji automatów, aby uzyskać jasny obraz tego, jak często możemy uzyskać trafienia podczas rozgrywki. Na przykład, automaty o wysokim RTP i niskiej wariancji prawdopodobnie dadzą nam liczne trafienia już po kilkukrotnym zakręceniu bębnów. Z kolei automaty o niskim RTP i wysokiej wariancji to przeciwieństwo tych pierwszych. Tutaj po kilku obrotach można spodziewać się znacznie mniejszej liczby wygranych.

Przygoda z hazardem online może być naprawdę świetną rozrywką na nudne wieczory. Powinniśmy tylko zadbać o to, aby wybrać grę, która pasuje nam najlepiej, a także określić swój bankroll i sztywno się go trzymać. Pamiętajmy, aby nigdy nie wydawać w kasynie pieniędzy, których nie możemy stracić.